Hotel Polaris, Swinemunde

Kuracja odchudzająca, owocowo-warzywna

Szanowni Państwo

Od dziesięciu lat prowadzimy w Hotelu Polaris dietę warzywno-owocową.
Jest to dieta opracowana przez dr n. med. Ewę Dąbrowską. Dieta ta jest rozwinięciem metod stosowanych od 100 lat w leczeniu głodem przez sanatoria szwajcarskie i niemieckie.

Dieta stosowana w naszym hotelu ma ograniczony czas trwania i dlatego może być stosowana prawie bez wyjątku przez każdego. Na skutek diety następuje zawsze utrata wagi ciała, podwyższenie odporności organizmu, a także regeneracja komórek co wiąże się z odmłodzeniem organizmu.

Żeby zrozumieć mechanizm procesu jaki zachodzi podczas całej kuracji trzeba sięgnąć do ostatnich odkryć z dziedziny fizyki, chemii i medycyny. Szczególnie w ostatnim dzisięcioleciu pojawiły się dowody naukowe wskazujące na ścisły związek diety ze zdrowotnością. Na temat postów możecie Państwo uzyskać dodatkowe informacje z literatury takich autorów jak dr.n.med. Hellmut Lutzner autor „Wie neugeboren durch Fasten”, dr med.Ulf Boehmig autor „Entschlackungs-und Entgiftungskuren” i wielu innych.

W trakcie całego pobytu w naszym hotelu nie otrzymujecie Państwo w diecie białka, a więc organizm zmuszony jest do pobierania tego podstawowego materiału budującego nasz organizm od wewnątrz.

W przeszłości ludzie okresowo głodowali w czasach gdy byliśmy zbieraczami i myśliwymi. Natura zaprogramowała nas tak, że czy tego chcemy czy nie posiadamy wewnętrzną spiżarnie,która napełnia się bez naszej wiedzy. Współczesny człowiek konsumuje nadmierne ilości pożywienia i do tej spiżarni kierowane są również te substancje szkodliwe, których organizm nie chce, ale których nie zdąży wyrzucić na zewnątrz. Niestety, owa spiżarnia rozsiana jest po całym organiżmie. Nadmiary lokowane są w mięśniach, tkance tłuszczowej, tkance łącznej w płynie śródmózgowym, w kościach, w płynach limfatycznych. Proces oczyszczania naszego organizmu poprzez „ zjadanie” własnych zapasów z wnętrza organizmu przebiega z różną intensywnością w zależności od czasu trwania diety. W czasie diety organizm nie traci niepotrzebnego czasu na trawienie pokarmów z zewnątrz i dlatego ma czas zająć się odbudową własnego systemu obronnego organizmu. Właśnie taki mechanizm jest uruchamiany gdy zachorujemy . Tracimy wtedy apetyt, bo organizm musi dodatkowo zmobilizować siły na walkę z chorobą. Organizm oszczędza przechodząc na ten tryb pracy około 30% energii, która normalnie zużywana jest w procesie trawiennym.
Identyczną zasadę wykorzystujemy stosując dietę warzywno–owocową. Organizm odżywiając się wewnętrznie powoduje, że system obronny naszego organizmu jest w stanie wyeliminować z naszego organizmu substancje szkodliwe, komórki zdegenerowane, a przy odpowiednio długiej diecie choroby przewlekłe.

Szczególnie ważny dla Państwa jest fakt, że dieta jest w pełni bezpieczna w stosowaniu, ponieważ została sprawdzona na tysiącach kuracjuszy. Każdy z nas indywidualnie przeżywa kuracje. Ogólna zasada jest taka, że poszczący po raz pierwszy mają więcej trudności z dotrwaniem do końca diety niż osoby regularnie ją stosujące.

W celu przybliżenia Państwu szczegółów przebiegu tej kuracji wyszczególniłem jej III etapy.

 • I etap (do 3 dni)

  - przestawienie organizmu z odżywiania normalnego (z zewnątrz) na odżywianie wewnętrzne (z własnego organizmu)

  Jest to najtrudniejszy okres diety i trwa średnio do 3 dni. W tym czasie będziecie Państwo rozdrażnieni, nadpobudliwi, będziecie mieć wątpliwości co do konieczności stosowania diety. Najtrudniejszym momentem będzie uruchomienie procesu samooczyszczenia organizmu. W tym okresie mogą wystąpić bóle głowy, może wystąpić lekkie osłabienie. Dieta warzywno-owocowa zawiera bardzo dużo błonnika i powinna prowokować organizm do wypróżniania. Gdyby jednak to nie następowało można wykorzystać herbatki ziołowe takie jak senes, figura 1 czy figura 2.

  W trakcie tego początkowego okresu rozpoczyna się „zjadanie” odłożonych w naszym organizmie zapasów wraz ze związkami toksycznymi. Zapoczątkowuje to proces oczyszczania własnego organizmu. U niektórych osób mogą wystąpić wahania ciśnienia krwi. Uczucie słabości jakie wtedy występuje można zwalczać poprzez obmycie twarzy zimną wodą oraz spacerami nad morzem, na świeżym powietrzu. W tych trudnych dniach należy unikać znacznego wysiłku fizycznego. Nie zalecamy korzystania w pierwszym okresie diety z sauny. Zalecane jest picie w dużych ilościach herbatek aby oczyszczanie miało łagodniejszy przebieg.

  W tym czasie Wasz organizm będzie przechodził na przemian z fazy zatrzymania wody do fazy odwodnienia .Waga może się na początku wahać - podnosić się i spadać. Osoby żle tolerujące surowe warzywa i owoce mogą w tym okresie ograniczyć dietę do soków i dań gotowanych.

 • II etap (3-14 dni)

  Następuje stabilizacja wydalania, bóle ustają, temperatura ciała lekko obniża się. Następuje polepszenie samopoczucia. Proces oczyszczania będzie przebiegał coraz łagodniej. Organizm na początku redukuje najgorsze trucizny i pozbywa się w pierwszej kolejności komórek zwyrodniałych, dopiero póżniej „zjada" komórki o najniższym potencjale biologicznym. Waga będzie spadać średnio 0,40-0,60 kg/dziennie. Cały organizm będzie dawał dowody swojego oczyszczania. Wydalanie przez jelita i drogi moczowe unaoczni Państwu zbawienny wpływ diety. Zapach i barwa wydzielin będzie się zmieniać.

  Będziecie Państwo mieli zmieniony zapach potu. Sprawią to toksyny, które uwalniać się będą przez skórę. Zalecam w tym okresie korzystanie z pływalni lub sauny. Z sauny mogą korzystać osoby bez zaburzeń krążenia.
  W czasie kuracji nie należy stosować, pudru i unikać stosowania kremów kosmetycznych. Środki te mogą bowiem zatykać pory skóry i utrudniać tym samym wydalanie toksyn przez skórę. Kuracja wzmaga naturalny proces samooczyszczania się górnych dróg oddechowych. Wasz organizm szczególnie podczas rannych spacerów powinien zmusić Was do odkrztuszenia czy odchrząknięcia. Jest to normalne gdyż wydychane z płuc powietrze będzie zawierało również pozostałości przemiany materii. Język może pokryć się nalotem w kolorze zależnym od tego, jakich toksyn pozbywa się organizm. Kolor języka będzie zmieniać się aż osiągnie barwę różową. Zęby i dziąsła mogą bardziej niż zwykle pokrywać się nalotem. Aby temu przeciwdziałać można ssać plasterek cytryny. Pomaga też zjedzenie pietruszki, szczypiorku lub koperku. Zdolność do samooczyszczania ma również błona śluzowa pochwy. Podczas kuracji może więc przejściowo wzmóc się wydzielanie śluzu z pochwy.

  W całym tym okresie zalecana jest gimnastyka i ruch na świeżym powietrzu. Osoby aktywnie uprawiające sport mogą intensywnie ćwiczyć. Dodatkowym wsparciem dla kuracji jest specyficzny niezwykle korzystny dla zdrowia mikroklimat. Ze względu na ten wspaniały zestaw mikroelementów z jodem zawarty w powietrzu preferujemy gimnastykę na świeżym powietrzu. Świnoujście od ponad 100 lat jest uznanym kurortem z klimatem pomagającym w leczeniu większości chorób cywilizacyjnych m.in. chorób krążenia, reumatyzm, alergie.
  Z każdym dniem kuracji będziemy odczuwać silniej pozytywne efekty kuracji. Po 14 dniu diety skóra ulegnie wydelikatnieniu i stanie się bardziej elastyczna. Ciężar ciała ulegnie redukcji średnio o 3,5–6 kg. Odczujecie, że wzrosła szybkość Waszych reakcji i zwiększyła się sprawność myślenia. Wasze zmysły wyostrzą się .Będziecie lepiej słyszeć, widzieć i czuć. Odzyskacie dobry humor i nabierzecie nowych sił witalnych. Wasza kondycja fizyczna poprawi się. Dieta dostarczy Państwu bogatą gamę witamin ,mikroelementów i biokatalizatorów oraz masę błonnika .Osoby które przed rozpoczęciem diety były uzależnione od słodyczy odczują ulgę wyzwolenia się z nałogu jedzenia słodkości ponieważ w czasie diety uzupełniony zostanie niedobór chromu. Dieta warzywno owocowa spowalnia procesy starzenia się ,następuje w tym czasie odmłodzenie całych zespołów komórek ,poprawia się ruchomość stawów ,zwiększa płodność ,redukowane są wolne rodniki z organizmu które są przyczyną powstawania chorób nowotworowych. 14- dniowy turnusu zakończony sukcesem jest elementem profilaktyki, która ma skutkować tym, że będziecie Państwo dłużej i zdrowiej żyć. Dodatkową zaletą uczestnictwa w kuracji jest to, że spotkacie na niej osoby podobne do Was, charakteryzujące się wysoką kulturą osobistą, szacunkiem dla własnego organizmu. Pobyt na kuracji świadczy, że zaliczacie się Państwo do elity społeczeństwa. Gdyż tylko nieliczni zrozumieli, że współczesna cywilizacja nadmiernej konsumpcji i nerwowej pogoni za dobrami materialnym nie uczyni nas szczęśliwszymi.

 • III etap (14-28 dni) dla osób chcących przy pomocy diety doprowadzić do uleczenia chorób przewlekłych

  dla osób chcących przy pomocy diety doprowadzić do uleczenia chorób przewlekłych

Inne informacje

 • ciekawostki
 • rady dla kuracjuszy

Pobyty kuracyjne w Hotelu Polaris