Co roku króluje w rankingach najchętniej odwiedzanych miast nad Bałtykiem. Nie bez powodu – Świnoujście to nadmorski kurort, który przyciąga fanów plażowania, pięknej przyrody i aktywnego wypoczynku.
Poniżej parę wybranych atrakcji.
Stawa Młyny to znak nawigacyjny o kształcie wiatraka zlokalizowany na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu przy ujściu Świny do Bałtyku. Wieża ma wysokość 10 metrów a na jej wierzchołku znajduje się pulsujące światło, które pełni funkcje nawigacyjne. Stawa powstała w latach 1873-74.
Stawa Młyny uważana jest za symbol Świnoujścia i stanowi część oficjalnego logo miasta.
Latarnia Morska, dla wielu, niebywałą atrakcją podczas wakacyjnego pobytu nad morzem, niezaprzeczalnie jest wdrapanie się na latarnię morską i na poczucie na własnej skórze z czym dawniej mierzyli się latarnicy. Większość turystów zachwyca się również widokiem, który rozpościera się ze szczytu morskich latarni. Co ciekawe, Świnoujska latarnia morska po raz pierwszy swoim światłem rozbłysła 1 grudnia 1857 roku. Do dziś jest niebywałą wizytówką Świnoujścia, a także jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Latarnia morska w Świnoujściu jest wysoka na 68 metrów. Na jej szczyt prowadzi ponad 300 krętych schodów, co czyni ją najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie.
Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim należy do Twierdzy Świnoujście. Jest to jednej z najlepiej zachowanych pruskich fortów w Europie. Od 2010 roku znajduje się tu siedziba Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, gdzie znajdziemy eksponaty związane z historią rozwoju obrony wybrzeża ze szczególnym uwzględnieniem historii fortyfikacji nadbrzeżnych. Przez lata obiekt przechodził liczne prace renowacyjne i dla turystów został udostępniony w 2001 roku.
Wizyta w tym miejscu pozwala przenieść się w czasie i poczuć atmosferę wojskowego fortu. Zwiedzanie w trakcie trwania sezonu odbywa się pod opieką umundurowanego żołnierza pruskiego i ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Zwiedzanie to trwa około 75 minut, warto jednak zarezerwować sobie dodatkowy czas na wizytę w muzeum. Po sezonie fort zwiedza się indywidualnie z plano-przewodnikami.
Na Latarnię i Ford Gerharda dotrzeć można tylko drogą morską, korzystając z oferty statków wycieczkowych pływających codziennie. Bilety można zakupić w kasie na nabrzeżu w dniu rejsu lub na pokładzie jednostki.
Plaża w Świnoujściu sprzyja pobytom rodzinnym. Jest ona jedną z najszerszych i najczystszych plaż polskiego wybrzeża. Płytka linia brzegowa i duży obszar strzeżonego kąpieliska sprawia, że plaża jest szczególnie często odwiedzana przez rodziny z dziećmi. Ratownicy czuwają tu nad bezpieczeństwem plażowiczów. Plaża stwarza doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku, można tu grać w piłkę siatkową, nożną oraz badmintona. Z plaży możemy obserwować ruch jednostek pływających: statków handlowych, pasażerskich, jachtów, holowników i innych jednostek.
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu zlokalizowane jest w budynku byłego Ratusza Miejskiego będącym najstarszą budowlą w mieście przy ulicy Plac Rybaka 1. Znajdziemy tu zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Zwiedzający zobaczą wystawę poświęconą florze Morza Bałtyckiego oraz dowiedzą się jakich narzędzi używali dawniej rybacy. Muzeum podzielone jest na trzy działy. Na pierwszej kondygnacji obiektu znajdziemy ekspozycje dotyczące fauny Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego, Zatoki Pomorskiej, zimnych wód arktycznych oraz wystawę bursztynu. Druga kondygnacja kryje w sobie dział morski gdzie podziwiać możemy narzędzia połowowe, modele statków rybackich, przyrządy nawigacyjne. W dziale historycznym zobaczymy dokumenty, zdjęcia, ceramikę, meble i inne eksponaty dotyczące miasta. Muzeum z pewnością zainteresuje zarówno dzieci jak i dorosłych.
Za muzeum stoi Pomnik poświęcony tym, którzy nie wrócili z morza. Upamiętnia wszystkich, którzy zginęli wykonując swoją pracę i jednocześnie przypomina, że zawód rybaka także wiąże się z ryzykiem. Pierwsza tablica została odsłonięta 24 czerwca 1993 roku podczas Dni Morza. Tagże pomnik Jerzego Porębskiego który odszedł na wieczną wachtę 19 sierpnia 2021 roku. Był m.in. twórcą najsłynniejszej polskiej szanty "Gdzie ta keja". Jerzy Porębski był nie tylko pieśniarzem, ale także żeglarzem, kompozytorem, gitarzystą i trębaczem. Był doktorem oceanografii biologicznej. Pochodził ze Śląska, ale od lat 60. mieszkał i pracował w Świnoujściu. Pan Jerzy był niepowtarzalny, otwarty na ludzi, morza i oceany, od wielu lat ambasador kultury na 44 wyspach, honorowy obywatel Miasta Świnoujście.
Zachodni Fort Artyleryjski przy ulicy Jachtowa 1, został wybudowany u ujścia Świny w połowie XIX wieku. Wykorzystywany był jako bateria artylerii nadbrzeżnej. Muzeum w tym miejscu powstało przed dziesięciu laty, dzięki temu można tu podziwiać bogaty zbiór militariów. Planowane jest stworzenie czterech działów tematycznych, nawiązujących do historii twierdzy: - czasy pruskie na przełomie XIX i XX wieku, - I wojna światowa, - 20 lecie międzywojenne i II wojna światowa, - czasy zimnej wojny i historia powojenna. Trasa zwiedzania obejmuje ekspozycję muzealną, przejście dookoła fortu: zwiedzanie wartowni, wieży kierowania ogniem oraz stanowiska artyleryjskie. Na miejscu znajduje się punkt gastronomiczny i kiosk, w którym można kupić pamiątki.
Fort Anioła powstawał w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV i pełnił funkcje punktu artyleryjsko - obserwacyjnego Twierdzy Świnoujście (stanowiły ją 4 forty). W czasie II wojny światowej został on zmodernizowany, doprowadzono tam elektryczność oraz centralne ogrzewanie. Był tam również radar, radiostacja, telegraf oraz telefon. Wtedy pełnił on rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Po wojnie obiekt trafił w ręce Rosjan i był przez nich wykorzystywany aż do roku 1992. Obecnie fort nieustannie poddawany jest remontom. Stał się on placówką kulturalną miasta i miejscem spotkania z historią. Odbywają się tu wystawy malarstwa, fotografii, rzeźby a także koncerty muzyczne, spotkania z artystami oraz pokazy walk rycerstwa średniowiecznego. Nazwa Fortu wzięła się od tego, że kształtem przypomina on Zamek Świętego Anioła w Rzymie. Wewnątrz obiektu na uwagę zasługuje szczególnie sala Wikingów, w której wszystkie eksponaty można przymierzać, podnosić i pozować z nimi do zdjęć. Niektóre z przedmiotów są oryginałami, inne tylko replikami. W sali kominkowej mieści się również klimatyczna kawiarnia połączona ze stałą wystawą szkła i wystawami czasowymi. Podziwiać tu można niesamowitą wystawę szkła autorstwa Doroty Muchy, wystawę biżuterii z bursztynu, sprzętu nawigacyjnego oraz porcelany.
Kościół pw. Chrystusa Króla przy pl. Kościelnym 1 wchodzi w skład Dekanatu Świnoujście i jest zlokalizowany w centralnej części miasta na wyspie Uznam. Świątynia powstała w latach 1788-1792 i zajęła miejsce wcześniej tu istniejącej gotyckiej budowli. W 1881 roku dobudowano do niej strzelistą wieżę z dobudowanym zegarem, która pięknie oświetlona obecnie dominuje nad miastem. Na szczególną uwagę zasługują tu zabytkowe mury, ławki, obraz ukrzyżowania Chrystusa oraz prospekt organowy. Niezwykle ciekawym eksponatem jest model korwety z 1814 roku czyli okrętu zwisającego ze sklepienia, który jest regionalnym symbolem morskim. Znajdują się tu również zabytkowe organy z 1803 roku. W miesiącach od połowy maja do połowy września w sobotnie wieczory w kościele odbywają się Świnoujskie Wieczory Organowe.
Położona jest przy promenadzie a na jej miejscu, jeszcze w 1911 roku stał skromny drewniany pawilon muzyczny. Dopiero około 1925 roku przebudowano ją. Zbudowana jest z otynkowanej cegły, która zapewnia bardzo dobrą akustykę, idealną do organizowania koncertów, kabaretonów i innych wydarzeń kulturalnych odbywających się tu w sezonie letnim.
Wieża widokowa przy ulicy Ignacego Paderewskiego 7 w Świnoujściu to pozostałość po byłym kościele protestanckim Marcina Lutra. Świątynia została zniszczona pod koniec drugiej wojny światowej. Obecnie znajduje się tu kawiarnia oraz chętnie odwiedzany punkt widokowy.
Jest to jeden z największych portów jachtowych na polskim wybrzeżu, bo mieści aż 400 jednostek. Usytuowany jest w północno-wschodniej części miasta przy ulicy Rogozińskiego (na terenie dawnej stoczni). Trzykrotnie nagrodzony międzynarodową nagrodą - "Błękitna Flaga". W swojej ofercie ma zaplecze sanitarne, pralnię i suszarnię, dostęp do internetu oraz posiada tawernę żeglarską i sklep ogólnospożywczy. Może przyjmować jednostki zanurzające się do 6m na nabrzeżu zewnętrznym.
Transgraniczna Promenada Świnoujście – Heringsdorf to trasa, którą można przejść pieszo lub pokonać rowerem. Na całej długości ustawiono wygodne ławeczki, a także tablice z informacjami dotyczącymi przyrody i historii całego regionu. Z promenady prowadzą wygodne zejścia na plażę. Na promenadzie oznakowano też miejsce, gdzie przebiega granica pomiędzy Polską a Niemcami. Ustawiono tam bramę ze stali, symbolizującą integrację regionu przygranicznego.
Fontanna upamiętniająca 250-lecie przy ulicy Juliusza Słowackiego ( 50 m na prawo od Hotelu Polaris) nadania praw miejskich powstała w 2015 roku, gdy miasto obchodziło swój jubileusz. Głównym elementem konstrukcji jest wykonana ze stali nierdzewnej kula, której średnica liczy dwa metry. Jest to wyobrażenie globu z zaznaczonymi kontynentami oraz oczywiście położeniem Świnoujścia. Elementy fontanny zostały podświetlone, więc warto zobaczyć ją po zapadnięciu zmroku.
Park będący materialnym dziedzictwem kulturowym, wpisanym do rejestru zabytków w 1988. Początki parku sięgają pierwszej połowy XIX wieku, a zaprojektował go Peter Joseph Lenne - słynny pruski architekt ogrodów. Co ciekawe, jedne z pierwszych półtora tysiąca sadzonek ozdobnych drzew i krzewów zostały sprowadzone z Poczdamu - z ogrodów pałacowych Sanssouci. Obszar jest parkiem zdrojowym będącym elementem uzdrowiska, otaczają go domy zdrojowe, skwery i promenada, a w jego wnętrzu zobaczymy mnóstwo alejek, stawów i fontann,oraz altanka, gdzie latem odbywają sie koncerty. Po zmroku teren jest częściowo oświetlony, a przy odrobinie szczęścia można tu również napotkać dziką zwierzynę...
Łazienki cesarza Fryderyka to zabytek świadczący o tym, że Świnoujście od dawna jest uznanym kurortem. Znajdujący się przy ulicy Sikorskiego budynek to duża inwestycja z końca XIX wieku, która niestety nie trafiła na odpowiedni czas. Warto przypomnieć, że w ubiegłych stuleciach osoby wyjeżdżające nad morze wcale nie zażywały w nim kąpieli! Służyły do tego specjalne budynki zwane łazienkami – nie musiały wcale znajdować się blisko morskiego brzegu, gdyż wodę można było dowieźć beczkowozem, a później służyły do tego rurociągi. Łazienki cesarza Fryderyka powstały pod sam koniec XIX stulecia niedaleko Parku Zdrojowego. Był to duży, nowoczesny kompleks łaźni z gabinetami do kąpieli w wodzie morskiej oraz solankowej. Oprócz tego na kompleks łazienkowy składała się sala gimnastyczna i sauna. Jednak wkrótce po powstaniu tego kompleksu, modne zaczęły być kąpiele w morzu, a łazienki przestały mieć rację bytu. Starano się oczywiście uratować inwestycję, zmieniając ją w łaźnię miejską, ale bankructwa nie można było uniknąć. Obecnie w pozostałościach kompleksu łazienek cesarza Fryderyka znajdują się mieszkania.
W budynku znajduje się siedziba administracji morskiej. Został zbudowany w 1879 roku, według projektu Alberta Severina. Po prawej stronie schodów wejściowych mieści się tabliczka ukazująca najwyższy odnotowany stan wód w 1913 r. W czasie II wojny światowej zabytek był lekko uszkodzony. W 1946 r. został przejęty przez władze polskie od Rosjan.
Budynek przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 1 został wybudowany w 1878 roku a przebudowany w 1900 roku. Nad wejściem głównym znajduje się balkon wsparty na dwóch kolumnach stanowiących ozdobę całego obiektu.
Wieża przy ulicy Rogozińskiego 4 została wzniesiona w 1898 roku. Zbudowana jest z czerwonej cegły, czerwonego granitu, czerwonego kamienia piaskowego. Pod koniec wojny obiekt został lekko uszkodzony. Ze względu na swoją wysokość, wieża używana była po II WŚ przez wojsko radzieckie jako punkt obserwacyjny.
Jeżeli szukacie pomysłu na aktywne spędzenie czasu w Świnoujściu zapraszamy do Parku Linowego BLUSZCZ przy ulicy Matejki. Na wielbicieli wrażeń czeka 9 tras, na których znajduje się ponad 70 przeszkód zawieszonych do 10 metrów nad ziemią! Znaleźć tu można na przykład mosty birmańskie, zjazdy tyrolskie, wiszące kłody i wiele innych. Park posiada certyfikat bezpieczeństwa wystawiony przez instruktora Polskiego Związku Alpinistycznego, a zastosowane systemy bezpieczeństwa są zgodne ze standardami UIAA (Union Internationale des Associations d’Alpinisme). Warto również wiedzieć, że instruktorzy parku przeszli szkolenie przeprowadzone przez instruktorów PZA i AWF, co pozwala zachować standardy bezpieczeństwa na światowym poziomie.
Port znajduje się na wschodnim brzegu wyspy Uznam nad cieśniną Świną przy ulicy Steyera 28. W jego skład można wliczyć półwyspy Zieliny i Kosa oraz obejmuje trzy baseny: Zimowy, Węglowy, Południowy. Stacjonuje w nim 8 Flotylla Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej RP. W jej skład wchodzi ponad 30 jednostek pływających o różnym przeznaczeniu. Raz do roku odbywa się Dzień Marynarki Wojennej, istnieje wtedy możliwość wejścia na pokład i obejrzenia okrętów.
Terminal Promowy przy ulicy Dworcowa 1 w Świnoujściu tętni życiem przez całą dobę. Tutaj krzyżują się bowiem drogi morskie z lądowymi. Obiekt należy do największych i najnowocześniejszych terminali promowych na polskim wybrzeżu. Obecnie z terminalu odprawiane są promy do Szwecji – Ystad oraz Trelleborga. Terminal promowy w Świnoujściu został niedawno rozbudowany i unowocześniony. Funkcjonuje tu również morskie przejście graniczne, do którego prowadzi droga krajowa nr 3.
Świnoujskie tężnie przy promenadzie są zbudowane z drewna i złożone z dwóch platform. Wewnątrz są cienkie gałązki po których rozprowadzana jest słona woda pochodząca z Uzdrowiska Świnoujście. Spacerując pomiędzy platformami można wdychać aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak: jod, brom, magnez, wapń czy potas.. Wdychanie powietrza wokół tężni pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i we wzmocnieniu systemu odpornościowego. Zalecany czas inhalacji wynosi około 30 minut.
Będąc w Świnoujściu, koniecznie zdecyduj się na widokowy rejs statkiem. Ze Świnoujścia możesz wybrać się np. na rejs do urokliwych niemieckich miasteczek lub do Skandynawii. Jeśli interesuje Cię jednak krótsza opcja wycieczkowego rejsu, to postaw na statek, który w ciągu 2 godzin zabierze Cię w najbardziej malownicze zakątki okolic Świnoujścia. Przez burtę będziesz mógł obserwować takie atrakcje jak: port wojenny, terminal promów morskich, rezerwat ptactwa wodnego na wyspie Mielino, nabrzeże portu przeładunkowego, Stawę Młyny czy falochron gazoportu LNG. Statek odpływa z Wybrzeża Władysława IV.
Lorem ipsum dolor t-sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing.